| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Video Technical Support, Online Support |
| Warranty: | 1 Year |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
The frame of this machine is made of titanium-magnesium-aluminum alloy material, which is strong and durable. Reasonable structure, convenient maintenance, disassembly and cleaning. It has the advantages of high efficiency, energy saving, safety and practicality, and one-time molding. The appearance, taste, weight and other characteristics of the produced tortillas areuniform in space, thus It has completely changed the current status quo of low production efficiency and waste of employees.
1. The machine is for making corn tortillas. The raw material is corn flour, can't use wheat flour.
2. The tortilla thickness and belt working speed is adjustable
3. Tortilla diameter and voltage is customized according to the customers' requirement.
4. This machine is table type with small dimension, which is light and move easily.
5. Machine can make different size tortilla by changing moulds. We can provide extra customized moulds .
6. Roller material is no stick type.e
| Power | 400W, 220/100V |
| Capacity | 2000-3000pieces/hr (speed adjustable) |
| Tortilla diameter | 40-180mm,200-300mm(customized) |
| Tortilla thickness | 1-5mm(adjustable) |
| Dimension | 680*400*400mm |
| Weight | 50kg |



