| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Free Spare Parts, Video Support, Online Support |
| Warranty: | 3 Years |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
This cutting machine can accurately cut to a minimum of 4mm and a maximum of 130mm, and can cut different "pieces, dice, strips", etc. It is the preferred equipment for processing and cutting in food factories. The cutting machine is developed and designed by drawing on advanced mechanical design concepts both domestically and internationally, and combining with the existing production process requirements of our company's products. It has the characteristics of high stability, easy operation, high yield, and low energy consumption among similar products. It can cut -5 ° C-20 ° C micro frozen meat, fresh meat, cooked meat, some fruits, vegetables, seafood, and boneless poultry products.
| Model | JU-SD1500 |
| Voltage | 220/380V |
| Power | 5.5kw |
| Capacity | 800-1500kg/h |
| Dimension | 1750*1250*1600mm |
| Weight | 365kg |
| Cut size | 4,5,8,10,12,13mm |


