China CE Manufactory Macaroni Spaghetti Machine Spaghetti Pasta Making Machine
|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Free Spare Parts, Video Support, Online Support |
| Warranty: | 3 Years |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- JU-small pasta machine
- Type
- Rice Mill
- Application
- Flour, Rice flour
- Voltage
- 220V
- Appearance
- Vertical
- Press Materials
- Flour
- Press Series
- Second
- Condition
- New
- Customized
- Non-Customized
- Capacity
- 6-12kg/H
- Power
- 370W
- Material
- Stainess Steel
- Product Name
- Noodles and Pasta Making Machine
- Suitable for
- Restaurant Kitchen
- Transport Package
- Carton
- Specification
- 580*240*400mm
- Trademark
- JUYOUMECH
- Origin
- China
- Production Capacity
- 50000sets/Month
Packaging & Delivery
- Package Size
- 58.00cm * 24.00cm * 40.00cm
- Package Gross Weight
- 28.000kg
Product Description
1. Small and portable: Compact design, easy to carry and store.
2. Efficient production: Noodles of various shapes can be made quickly, saving time and manual labor.
3. Controllability: The thickness of the dough and the thickness and width of the noodles can be adjusted, and different noodle shapes and sizes can be produced.
4. Customizability: Different flours can be used or different ingredients can be added to make noodles with different flavors, which can meet personal tastes and preferences.
Use:
1. Home kitchen: You can make homemade pasta at any time to make noodles with different flavors and shapes to meet the tastes and needs of your family.
2. Restaurant: It can be used to make small batches of noodles to meet the needs of special meals.
3. Small food processing enterprises: can be used to make small batches of pasta with different flavors and varieties for sale.
| Product Name | pasta Making Machine |
| Output | 6-12kg per hour |
| Size | 580*240*400mm |
| Mixer Capacity | 1.5kg |
| Voltage | 220v/50hz |
| Power | 370w |
| Weight | 23kg |

Q1:Are you a manufacturer or trade company?
A1: We are a manufacturer. located in luohe city, Henan Province, China, have been in this industry since 2000 and passed SGS long time ago.
Q2:Do you have any certification?
A2: SGS, CE, ISO etc.
Q3:What do you do quality controlling?
A3: All of machines needs to be tested well before shipping.
Q4: ls customization acceptable?
A4: Yes, it is customized on raw material processing, processing capacity, finishes product required.We can also make it as your design.
Q5: What is the warranty of your machines?
A5:2 years warranty is given.Within 2 years after the goods shipped, we will send new parts for free for any broken part(except human damage)
Q6:What is after-sale service given?
A6: We offer 24 hours service call. Solve basic questions by Telephone, Email, Whatsapp, Operating manuals will be sent with machine or by email. We are also cooperating with a lot oversea service companies in many countries.
Q7:What is the payment term?
A7: 30%TT deposit and rest 70 TT before delivery .
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- dough machinery
- noodle machine
- China CE Manufactory Macaroni Spaghetti Machine Spaghetti Pasta Making Machine