| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Online Support |
| Warranty: | 2 Year |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Adjustable Speed & Volume
This liquid and paste filling machine adopts a premium gas cylinder, having immense power and stable air pressure. Filling volume and speed can be arbitrarily regulated. The filling range is 1.7-16.9 oz/50-500 ml, and the filling rate is 60 bottles/min in maximum.
304 Stainless Steel
All parts in contact with the product are 304 food-grade stainless steel. Extremely easy to operate, clean, and maintain. It's endure to corrosion, acid, and alkali. Thickened base and plunger have a high quality.
Anti-Drip Nozzle
The outlet nozzle can be easily removed and replaced. Raising and filling device with an anti-drip nozzle, not easily plugged, the filling process is efficient and accurate. They are filling accuracy:≤ ±1 %.
Delicate Valve & Conveying Pipe
A delicate non-return valve has an excellent non-return effect. The inner part is made of material. It is easy to dismantle and maintain. A premium conveying pipe is durable for long service life.
Two Control Modes
Two control modes can be chosen in our pneumatic filling machine. Manual and auto mode are switchable. Adjust the cylinder housing speed knob, switch to auto mode, and the filling machine will automatically fill. Or switch to manual mode and press the pedal to fill. The device can stop and start at any time because of the emergency stop switch.
1.Factory price water bottle filling machine semi-automatic liquid filling machine adopts piston metering method, Compressed air is used as the driving force for work.
2. Using 304 stainless steel, corrosion resistance, compact structure and easy operation.
3. The filling volume can be easily adjusted.
4. It is widely used for filling water, fruit juice, wine, liquid soap, liquid cosmetics, hand sanitizer and other liquids and oils. It is widely used in chemical industry, food, cosmetics, medicine, etc.
5. This machine has single-head, double-head and full pneumatic models, if necessary, please contact in advance
| Model | Liquid Filler 50-500 ml |
| Power Voltage | 110V / 60 Hz |
| Material | Stainless Steel |
| Filling Volume | 1.7-17 0z / 50-500 ml |
| Filling Head | Double-Nozzle |
| Filling Speed | 0-60bottles/min(it depends) |
| Nozzle Diameter | 0.39 in / 10mm |
| Air Pipe Diameter | 0.31 in / 8mm |



