| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Video Technical Support, Online Support |
| Warranty: | 1 Year |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Mechanical configuration: 1900W 6L stainless steel handleless glossy pot kitchen mixer. Transparent lid, cast aluminum perforated pattern, cast aluminum face hook, stainless steel egg beater holder with cast aluminum connector, egg white separator, spatula, meat grinder accessories, sausage making accessories, juice cup
Certifications:GS/CE/LVD/EMC/CB/LFGB/DGCCRF/ROHS/REACH
AC pure copper motor
ABS plastic housing
4.5L SUS304 mixing bowl
6 speeds with pulse function
LED indicator light
Full metal gears+ball bearing+belt structure
Low operation noise: Less than 80dB
| Product Name | Multifunctional mixer |
| Rated Voltage | 220V |
| Product Power | 1500W |
| Product Net Weight | 4.2kg |
| Rated Frequency | 50HZ |
| Product Capacity | 6 liters |
| Product Gross Weight | 4.8kg |





FAQ
Q:Are you a manufacturer or trade company?
A: We are a manufacturer. located in luohe city, Henan Province, China, have been in this industry since 2000 and passed SGS long time ago.
Q:Do you have any certification?
A: SGS, CE, ISO etc.
Q:What do you do quality controlling?
A: All of machines needs to be tested well before shipping.
Q: ls customization acceptable?
A Yes, it is customized on raw material processing, processing capacity, finishes product required.We can also make it as your design.
Q: What is the warranty of your machines?
A.2 years warranty is given.Within 2 years after the goods shipped, we will send new parts for free for any broken part(except human damage)
Q:What is after-sale service given?
A: We offer 24 hours service call. Solve basic questions by Telephone, Email, Whatsapp, Operating manuals will be sent with machine or by email. We are also cooperating with a lot oversea service companies in many countries.