| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Online Support |
| Warranty: | 2 Years |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
This Sausage Stuffer is made of stainless steel and is widely suitable for various sausage products,especially for dry stuffing and meat pieces of stuffing.Relative to other sausage maker, efficiency is better. It can produce Taiwan roasted sausage, kiss bowel, chicken sausage, Chinese style circle ham rouchang , fragile brittle and other kinds of sausages. The most important is that we can make special nozzles according to customers' detailed requirements(that is to say we can make different kinds of diameters).
1. Industrial sausage filling machine for sale is suit for meat processing enterprise and catering to fill sausage and ham
sausage,etc.
2. The machine adopts the hydro-cylinder to push forward and uses the foot switch
3. With large volume charging basket and the up-down filling is done by hydraulic pressure system requirements.
4. Double control between conversed switch and foot pedal switch ensures safe operation
5. The fluid-pressure elements which are high-quality products have the steady performance.
6. Ideal machine used for processing and filling sausage, ham sausage in the meat factories 7.Stainless steel structure and
luxuriious appearance.
| Capacity | 15L |
| Power | 0.75Kw |
| Dimensions | 530 * 410 * 1310mm |
| Weight | 120kg |
| Power supply voltage | 220~380v 50~60Hz |







