| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Online Support |
| Warranty: | 2 Years |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Equipment Chestnut Sheller is an intelligent machine Chestnut peeling machine, chestnut shelling machine running smoothly, compact structure, beautiful appearance, more convenient operation. Rotating design, in high-speed rotating cutter, quickly and effectively to the chestnut shell and endothelial be easily removed, fully automated, is a high yield, good effect, wide application of new machinery and equipment, there are different models yield for customers to choose, welcome.
The chestnut peeling machine is an intelligent chestnut peeling machine with stable freight, compact structure, beautiful appearance and convenient operation. The chestnut peeling machine adopts a rotary design, which can quickly and effectively peel off the chestnut shell under the high speed rotation of the cutter head. It is a new type of separation equipment with full automation, high output, good effect and wide application.
1. The chestnuts don't need to be boiled or soaked
2. The clean chestnuts will be separated from the shell
3. Super high efficiency, it takes only about 30-50 seconds to peel one load.
4. The peeling time is adjustable
5. High peeling rate
| Model | JU-400 |
| Voltage | 220V |
| Power | 550W |
| Capacity | 2.5 kg/time |
| N.W(KG) | 13KG |
| Dimension(mm) | 400*400*440mm |





