| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Online Service |
| Warranty: | 1 Year |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Seamer-Machine Semi-Automatic Seamer Aluminum Beer Tin Can Sealer
Tin can sealing machine suitable for sealing all kinds of circular iron cans, paper can,Iron steel cans,PET plastic cans , glass cans and so on,quality is reliable, tank mouth ruffled uniform no folds, no leakage. Easy Operation and light weight, use the lighting power, a person can complete the operation. Compared with the traditional manual sealing machine, the electric sealing machine can greatly improve the efficiency of sealing, reduce the labor intensity of workers, and reduce the bad products caused by human factors, and it is an ideal equipment for food and beverage industry.
| Model | TDFJ160 |
| Driven type | Electric |
| Voltage | AC 220V 50Hz / 110V 60Hz |
| Power | 370W |
| Can diameter | 45-110mm (can be customized for bigger size) |
| Height of can | 39-200mm(can be customized for bigger size) |
| Working speed | about 25 pcs/min |
| Package size | 600*320*770 mm |
| Gross weight | 45kg |



Q:Are you a manufacturer or trade company?