| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Online Support |
| Warranty: | 2 Years |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
vegetable juice separator vegetable filling squeeze water tool electric dewatering press for pressing fruit juice machine Function: squeeze water from different food filling. Like vegetable filling, herbal medicine, vinasse, wax, fruit juice etc.
Meet the needs of removing moisture from various ingredients to make fillings. The whole machine is made of stainless steel, easy to clean, prevents bacteria, is durable, easy to operate, and has a large capacity Suitable for squeezing water and oil from various vegetables, lifting controller, starting up and down, stainless steel drying bucket, porous squeezing water, clean and hygienic. 304 stainless steel basket with simultaneous drainage on both sides and bottom.
Simple operation + great strength + complete press + press clean. Full food grade stainless steel, safety and sanitation
| Pressure | 200kg |
| Strainer handle length | 18cm |
| Strainer hole size | 2mm |
| Strainer size | Dia.18.9*H9.6cm |
| Material | food grade stainless steel |
| Overall size | 34*21*55cm |
| Power | 55W |





