| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Video Technical Support, Online Support |
| Warranty: | 1 Year |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Full Automatic Edible Cup Waffle Make Electric Ice Cream Cone Maker Machine Production Line Price
First, mix flour, purified water, cooking oil and other raw materials in a certain proportion to form a smooth dough; then divide the dough into small dough of equal weight, and finally put the small dough into the mold. After several squeezes and exhausts, the machine compacts it, matures it at high temperature, and automatically trims the edges to obtain an edible cup.
| Model | JU-20 |
| Production/hour | 600-800PCS |
| Voltage | 380V/50HZ,60HZ |
| Heating method | Electric heating |
| Power | 21KW |
| Time for each bake | 2.5-5/minute |
| Operation method | Fully automatic |
| Cylinder working pressure | 0.6-0.8Mpa |
| Machine dimensions | 1200*1600*2200mm |
| Net weight of the machine | 790kg |
| Packing dimensions | 1300*1750*2300mm |
| Weight | 890kg |







