| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Free Spare Parts, Video Support, Online Support |
| Warranty: | 3years |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
This machine can produce many kinds of candy, including hard candy, gel jelly and toffee. The candy produced by the gummie machine has a smooth and clear appearance, a good taste, and is highly favored by customers. This machine has the following characteristics: compact appearance, compact structure; Has good operability; The pouring amount and pouring speed are easy to adjust and control; Adopting a signal control system for easy adjustment and operation. In the absence of molds, the mold detection equipment can control the machine to automatically stop; The main power of the machine comes from the air compressor, and most of the mechanical actions are completed through cylinders, so the operating environment is safe and hygienic.
Main features:
1. Multi purpose, suitable for pouring hard candy, gel soft candy, toffee, and all kinds of pouring shaped candy.
2. Compact structure, stable performance, and convenient control.
3. The pouring quantity can be selected, and the operating speed can be continuously adjusted according to needs.
4. This machine is equipped with a mold automatic tracking and detection device, which automatically stops pouring without a mold.
5. This machine adopts a programmed control principle to ensure smooth and accurate operation of the pouring machine.
The working power of this machine is compressed air, and the entire working environment is hygienic and clean, meeting the production requirements of food hygiene.
| Model | JU-TG50 |
| Available candy weight | 2~10g/PCS;.(according to customer's specific requirements) |
| Output capacity | 40-70kg/h |
| Power | 8kw |
| Voltage | 220v/50hz |
| Compressed air consumption | ~5m³/h |
| Compressed air needed mpa | 0.4-0.6 |
| Depositing speed | 15-30times/min |
| weight | 500kg |
| Dimension (mm) | 1900*900*1750mm |
| Package size | 1630*1000*1860mm |
Q1:Are you a manufacturer or trade company?
A1: We are a manufacturer. located in luohe city, Henan Province, China, have been in this industry since 2000 and passed SGS long time ago.
Q2:Do you have any certification?
A2: SGS, CE, ISO etc.
Q3:What do you do quality controlling?
A3: All of machines needs to be tested well before shipping.
Q4: ls customization acceptable?
A4: Yes, it is customized on raw material processing, processing capacity, finishes product required.We can also make it as your design.
Q5: What is the warranty of your machines?
A5:2 years warranty is given.Within 2 years after the goods shipped, we will send new parts for free for any broken part(except human damage)
Q6:What is after-sale service given?
A6: We offer 24 hours service call. Solve basic questions by Telephone, Email, Whatsapp, Operating manuals will be sent with machine or by email. We are also cooperating with a lot oversea service companies in many countries.
Q7:What is the payment term?
A7: 30%TT deposit and rest 70 TT before delivery .