Rotary Screw Nut Automatic Counting Packing Machine Vertical Parts Quantitative Sorting and Packing Machine
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Online Support |
| Warranty: | 1 Year |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- JU-320
- Automatic Grade
- Automatic
- Application
- Screw Packaging Machine
- Type
- Filling and Sealing Machine
- Driven Type
- Mechanical
- Material Type
- Solid
- Packaging
- Bag
- Packaging Material
- Plastic
- Voltage
- 220V
- Maximum Width of Roll Film
- Max.320mm
- Bag Length
- 80-170mm
- Bag Width
- 60-150mm
- Edge Width
- 10mm
- Power
- 2.5kw
- Transport Package
- Wooden Case
- Specification
- 1240*1576*1404 mm
- Trademark
- JUYOUMECH
- Origin
- Henan, China
Packaging & Delivery
- Package Size
- 134.00cm * 168.00cm * 156.00cm
- Package Gross Weight
- 280.000kg
Product Description
This machine is designed for quantitative packaging of small items such as screws, hardware accessories, plastic accessories, etc., and is widely used in hardware, lighting, furniture, screws and other industries.
(1) The vibration plate tailored for material samples and the precise counting control device ensure that each bag is accurate.
(2) It adopts the Chinese PLC control system and is suitable for single material packaging.
(3) The bag making system adopts stepper motor subdivision technology, automatically tracks and locates the color mark of the packaging bag (optional) to easily complete the bag making action, with fast adjustment speed, stable operation and low noise.
(4) The equipment has a firm seal, good sealing, flat and exquisite bag shape, high packaging efficiency, and is durable.
| Machine name | screw packaging machine |
| Voltage | 220v |
| Maximum width of roll film | Max.320mm |
| Bag length | 80-170mm |
| Bag width | 60-150mm |
| Edge width | 10mm |
| Power | 2.5kw |
| Machine size | 1240*1576*1404 mm |
| Machine weight | 260kg |







Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- packing&filling machinery
- Others packing&filling machinery
- Rotary Screw Nut Automatic Counting Packing Machine Vertical Parts Quantitative Sorting and Packing Machine