| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Online Support |
| Warranty: | 2 Years |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Chocolate shaving machine is a device used to make chocolate into shavings for food decoration and other purposes. This product is made of stainless steel, with exquisite craftsmanship, small and exquisite, beautiful and durable. This product adopts mechanized production, with fast speed and increased power, replacing manual labor and completely changing the traditional manual scraping problem. It is made of stainless steel material, 2mm thick 304 pieces, clean and hygienic, with a variable frequency motor. The motor is strong and can work continuously for 8 hours. This machine is widely used in Western restaurants, chocolate DIY workshops, and food processing centers, and has received praise from a large number of users.
1.Full-plate blade design
304 stainless steel sharp blade The blade is strong, sharp and durable
2.Stainless steel weight block
The weight block helps solve the problem of poor scraping in winter when the temperature is too low
3.Convenient operation panel
Easy and convenient operation, fast scraping
4.Powerful copper wire motor
Stable and fast cutting, enlarged heat dissipation vents, Beautiful and fast heat dissipation
| Name | Chocolate chopper |
| Model | JU-347 |
| Material | Stainless steel(#201) |
| Dimensios | 370*370*510mm |
| N./G.Weight | 28/31kg |
| Power | 0.12kw |
| Volts | 220v/110v 50Hz |
| Packing size | 420*410*560mm |




