| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Online Support |
| Warranty: | 2 Years |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
1.This machine is made of pure 304 high nickel stainless steel, with novel appearance, non-alkali and stainless steel, long service life, simple operation, high working efficiency and reasonable price, which will absolutely satisfy users!
2.Due to the special shape and performance of the knife, the automatic scale removal machine will not cause damage to the fish head, tail and fin. The descaling rate is 99%.
3.The machine uses the rotation effect to remove the scales of the fish during movement, and the scales are clean, without any damage to the fish body. After the scales are removed, the scales will automatically flow out and the fish can be released at the fish outlet.
4.This product is widely used in fish sales markets, restaurants, fish processing factories, etc., to remove scales for fish processing.
5.The descaling mechanism of the machine is the first at home and abroad, and the main performance indicators have reached the international leading level.
1. Automatic small fish scale removing machine adopts stainless steel material, wear-resisting durable.
| Machine Name | Fish scale removing machine |
| Voltage | 220/380V |
| Power | 1.5kw |
| Scaling time | 2-3minitues/batch |
| Handling capacity | 100kg/h |
| Machine size | 1500*800*1000mm |
| Suitable for | small fish width>2cm |





