| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Online Support |
| Warranty: | 2 Years |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
This sealing machine adopts the transmission mechanism of electronic constant temperature control
and stepless speed regulation, which can seal plastic packaging bags of various materials
The electrical control of this machine is simple, and the reasonable and refined mechanical transmission makes the structure and performance very stable, the failure rate is extremely low, and the service life is longer. It can work continuously for a long time and can meet the needs of mass production.
| model | JU-1200 |
| voltage | 110V/220V 50-60Hz |
| power | 1.34kw |
| Speed | 0-12m/min |
| max loading | 15kg |
| sealing height | 80-600mm |
| sealing width | 6-12mm |
| sealing temperature | 0-300ºC |
| machine weight | 130kg |
| machine size | 1376*580*1228mm |





