|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Online Support |
| Warranty: | One Year |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
The grinding machine crushes food through rapid cutting of multiple pairs of knives. It can produce minced onions, mashed potatoes, mashed garlic (minced garlic), minced vegetables, peppers, taro and other foods. It can also make a variety of fruits and vegetables into juice. This machine is made of stainless steel, which is wear-resistant and durable and complies with food hygiene standards. Easy to operate, easy to clean, safe and reliable. Suitable for use in the catering industry, hotels, canteens, food processing plants and other units.
Adopting the new breaking mechanics principle, the steel sheets are specially treated and spaced at narrow intervals. The product has high discharge capacity inside the machine. There are a variety of steel sheets to choose from according to your needs, and they are easy to replace and clean.
Features of Garlic Grinding Machine:
1. Machine adopts stainless steel material, it's durable and with good quality.
2. Stainless steel blades, durable, corrosion resistant, can adjust the number and angle of blades to adjust the product thickness is simple and easy to operate.
3. Increased deep material mouth to facilitate the delivery of materials, higher output, food grade stainless steel, safer, longer service life.
4. The thickened base can make the machine more stable when working, safe production.
| Model | JU-QS800 |
| Voltage | 380V/50HZ |
| Power | 2.2kw |
| Capacity | 500-1000kg/h |
| Size | 900*380*1000mm |
| Weight | 100kg |





