| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Online Support |
| Warranty: | 1 Year |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
This machine is continuous ice-cream freezer. The ice cream freezer will mix the clear air into ice cream material so that it can get to the expansion rate. The ice cream material will be continuously agitated and transport out by stainless tube when the ice cream change more cold material.
| Production capacity | 300(bases on 100%expansion/overrun rate)L/H |
| Power Supply | 380V/3PH/50Hz |
| Refrigerant | R404A |
| Expansion rate | 100% (adjustable, depends oningredient of mixture) |
| Refrigerant volume | 8KG |
| Input temperature | 2~4°C |
| Output temperature | -4~-5°C |
| Cooling method | Water cooling |
| Condensation water | 10T/H (cooling tower water,Ton/H |









