| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Online Support |
| Warranty: | 2 Years |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
This sugarcane peeling machine can peel the sugarcane skin automatically, it can solve the difficulties of traditional peeling effectively. This machine also has a cutting function, which can cut a whole piece of sugarcane into small sections, and the cutting length is adjustable. saving the manpower and increase profits.
The principle of sugarcane peeling machine is mainly to remove the skin layer on the surface of sugarcane through friction and collision between the blade and sugarcane. The following will provide a detailed introduction to the working principle of sugarcane peeler. The working principle of sugarcane peeling machine can be divided into two steps: removing the sugarcane core and removing the sugarcane outer skin.
Peel clean
Not damaging the fruit pulp
Adjustable thickness
Efficient and energy-saving
Safety waterproof switch The main principle of waterproof button switches is to isolate the inside of the switch from the external environment through sealing components, thereby achieving the purpose of waterproofing. Using polyurethane sealing material for weather resistance and corrosion resistance
| Model | Fully automatic sugarcane peeler |
| Main material | SUS 304 |
| Power | 500W |
| Voltage | 220V |
| Peeling speed | 13s/pcs |
| Weight | 100kg |
| Size | 90*36*90cm |
| Skin thickness | 1.8mm |





